27 Eylül 2011 Salı

Çanakkale Günlüğünden Notlar...


 
Geçtiğimiz temmuzda Çanakkaledeydim. Benim tatil planlarıyla kankacığımın mezuniyeti bir araya gelince soluğu orda aldım. "Ya öğrenci ya da emekli olursun burda yaşamak için" klişelerine inat ben gider gitmez yerleşmeyi bile düşündüm ki sebeplerim hep EN'lerdeydi. Bi kere EN sevdiğim dost orda yaşıyor, EN yalnız kalabildiğim yer, EN güzel yemekleri yaptım(bizzat ellerimle) ve yedim. EN yeni dostlar edindim... Ne yalan söyleyim ayrılırken içim buruktu valla!
Daracık daracık sokaklarında kızlar misket yuvarlamıyordu belki ama bir hüzün, bir iç kanama mevcuttu. Çanakkale'yi anlamak için onu yaşamak gerekir misali içinde olduğum sürede her bir metre karesinde savaşın izlerini derinden hissettim. Aynalı Çarşısı, Bigası, Adaları, Truvası, Gelibolusu, Dardanosu, Lapsekisi... EN büyük tarihlerden birinin yazıldığı şehir, kanın son damlası, düşmanı boğan bir boğazı ve geçilememiş kalesi...
Hele o trakya şiveleriyle tatlı tatlı konuşan insanları yok mu ay allahım! "Ge buraaa dinelip durmaa başıma, otu şuraya gariii, aman beaaa buda başka türlü oluvereydi iidi."
Dönmek istemiyordum; ailem, arkadaşlarım "napıyorsun orda yeaaa, dön artık İzmir'e" çığlıkları atarken ben eğlenceden dört köşeydim. Şimdi, o günlerimi hatırladıkça yüzümde munzur bir gülümseme beliriyor. Yine kaçsam mı acaba?
Bu kez arayı fazla uzatmadan ilk fırsatta Çanakkale yollarına düşmek istiyorum. Havasını bi kez daha derin derin solumak, Verasında oturup denize sıfır hayaller kurmak ve karşıya geçmek için feribot beklerken kocaman Truva atının önünde fotoğraflar çektirmek, kordonunda turlar atmak için yeniden gitmek istiyorum.
En son 2009'da gitmiştim, çok kısa durup dönünce pek bişi anlayamamıştım bu kez epey vaktim oldu da allahtan doya doya gezdik. Ha bir de gitmişken meşhuuur "Peynir Helvası"ndan yemeyi unutmayın.

Bir tavsiye: Hâlâ gitmediyseniz ya da gidip gördüyseniz bile gidin! Unutmayın bu şehirde her adım tarih kokuyor.)

*** Bu arada Güzel ve değişik gözleme yapan bi yer biliyorum. Mmm! Enfesss tadı damağımda kaldı =)Hiç yorum yok: