8 Mart 2012 Perşembe

"Kadın Olmak"
Kadın olmak!...

Bir kadın çocuktur aslında... Çocuk gibi davranmayı sever. Erkeğin kendisine bir çocuğa gösterdiği şefkati göstermesini ister. Bir çocuğu okşar gibi incitmeden korkarak sevmeli kadını... Ama hiçbir kadın çocuk muamelesi görmek istemez. Söylediği şeyler çocukça da olsa dinlenilmesini, dikkate alınmasını ister. Yani bir kadının çocukluk yapmasına izin vereceksiniz ama asla onu bir çocuk olarak görmeyeceksiniz.

Bir kadın güçlüdür aslında...

Hatta erkeklerden çok daha güçlüdür. Ama bu gücünü her zaman ortaya koymasını sevmez. İster ki erkeğin gücü kendisine huzur versin. Kendi kendine yapabileceği şeyleri bile erkeğin yapmasını bekler. Böylece hem daha kadın olduğunu hem de erkeğinin ne kadar güçlü olduğunu görecektir. Ancak kadını gücünü göstermek istediğinde onu engelleyemezsiniz. Yapmak istediği bir şey varsa mutlaka yapar.

Bir kadın sevgidir aslında...

İçinde her zaman sevgiyi taşır. Sevdiklerinden kolay ayrılamaz. Sevdiklerini kolay kolay kıramaz. Zor sever ama  tam sever. Bir kadının tam anlamıyla sevebilmesi için yüreğinin kabul ettiğini beyninin de kabul etmesi gerekir ve sevmezse de onu asla sevmeye zorlayamazsınız. Belki kolayca yüreğine girebilirsiniz. Ancak beyninde yer alamazsınız. Her an terk edilebilirsiniz. Sevmediği halde terk etmeyen kadınlarda var elbette bunun tek nedeni ise engelleyemedikleri "acıma" duygusudur.

Bir kadın yalnızdır aslında...

Hiçbir zaman kadını bütünüyle elde edemezsiniz. Kendisine ait bir dünyası vardır ve orada hep yalnızdır. O dünyaya kimsenin girmesine izin vermez. Hiçbir anahtar o kapının kapısını açamaz. Yalnızlık onun sığınağıdır. O sığınağa ne zaman gireceğine, ne kadar kalacağına hep kendisi karar verir. Sığınaktayken oradan çıkmaya zorlarsanız onu sonsuza dek kaybedebilirsiniz.

Bir kadın çılgındır aslında...

Neler yapabileceğini erkek aklı hayal bile edemez. Üreticiliğinin sınırı yoktur ama bunu ortaya çıkartmak için hayatının erkeğini bekler. Hoyratça harcamaz üreticiliğini. Sadece erkeğine saklar. Bir kadının gerçek erkeği olmayı başarabilmişseniz çok şanslısınız demektir. Çünkü hayatın içinde olan her şey ancak kadınlar olduğunda anlam kazanıyor. Yemek yemek, su içmek bile. Bir kadının elinden su içtiğiniz suyla kendi kendinize bardağı doldurup içtiğiniz su arasındaki lezzet farkını anlayabiliyor musunuz? Anlıyorsanız ne mutlu size. Anlamıyorsanız ne yazık ki yaşamıyorsunuz!

Bir kadını ağlatırken çok dikkat edin!

Çünkü allah gözyaşlarını sayar.
Kadın erkeğin kaburgasından yaratıldı, ayaklarından yaratılmadı! Öyle olsaydı ezilirdi! Üstün olsun diye başından da yaratılmadı! Ama göğsünden yaratıldı!
Eşit olsun diye, kolun biraz altında... Korunsun diye!
Kalp hizasında sevilsin diye!

Can DÜNDAR

Başta kendi annem olmak üzere tüm kadınlarımızın "Dünya Kadınlar Günü" kutlu olsun!

8 yorum:

ANG dedi ki...

Bu yazıyı bir erkeğin yazmış olması ne kadar ilginç değil mi :))

Aslı dedi ki...

Çok doğru yazılanlar, nerdeyse her kelimesine katılıyorum.

Kalp hizasında sevilsin diye..

Seninde ve hepimizin kadınlar günü kutlu olsun..

REÇELİM dedi ki...

seninde güzelim reçel tadın her daim olsun:)

Senden Benden Bizden dedi ki...

ANG evet aslında böyle duyarlı ve de yürekli erkeklerimiz de var :)

Senden Benden Bizden dedi ki...

Aslıcım teşekkür ederim senin de kadınlar günün kutlu olsun :)

Senden Benden Bizden dedi ki...

Reçelim benim çok teşekkür ederim :) Hepimizin ve tüm kadınların bu özel ve güzel günü kutlu olsun =)

crazywomanrosemary dedi ki...

Bende kutluyorum..Güzel yazmış bizi..:))

Senden Benden Bizden dedi ki...

crazywomanrosemary evet çok anlamlı bir yazı :) Ben de kutluyorum...