16 Nisan 2012 Pazartesi

İyi Ki Doğdun!"Popülist yaklaşımlara, hiçbir zaman benimsemediği bazı yönetim biçimlerine ve tekonolojiye yönelik ağır eleştirilerini ise yine bu komedi tarzının içinde eritmiş ve sessizce seyirciye ulaştırmayı bilmiştir". Charlie Chaplin, yarattığı 'modern palyaço' Şarlo karakteri; bol pantolonlu, melon şapkalı, büyük ayakkabılı, sürekli bastonunu çeviren ve sakar hareketleri ve de gülünç mizansenleriyle hafızalara kazındı.
Ben üniversitedeyken yapıtlarını çok defa izleyip, üzerine çeşitli projeler yaptığımızı bilirim.(Bu sebeple defalarca izlediğim yapıtları ve bu yapıtları izlediğim zamanlar gülen bizleri anımsıyorum. Bak şimdi de aklıma "Modern Zamanlar" geldi) :) Bugün onun doğum günü! İsminin yanına parantez içinde her ne kadar 16 Nisan 1889- 25 Aralık 1977 tarihleri yazılmış olsa da o hafızalarda, kalplerde hep yaşayacak bir sahne fenomeni bence.
Altına Hücum, Şehir Işıkları, Büyük Diktatör, Asri Zamanlar, Sirk ve Sahne Işıkları gibi başyapıtlara imza atmasının yanı sıra aşağıda paylaştığım sözleri de birer düstur mahiyetindedir.

- Gün sonunda yapmadıklarınla değil yaptıklarınla yargılanırsın.

- Benim hayatımdaki en büyük düşman zamandır.

- Bir kişiyi öldürürsen katil, milyonlarca kişiyi öldürürsen kahramansın.

- Dünya herkese yetecek büyüklükte onun için başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun.

- Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir.

- Ayna benim en iyi arkadaşımdır çünkü ben ağladığımda o asla gülmez.

- İnsanlar ölmeyi bildikleri sürece özgürlük yok olmayacaktır. Hayatta beni mutsuz edebilecek en büyük şey lükse alışmaktır.

- Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar.

- Genellikle insanlar sizi kritik etmek, sizinle alay etmek için her zaman bir eksiğinizi bulacak ve kimse sizi olduğunuz gibi kabul etmeye yanaşmayacaktır. Bunun için doğru bildiğiniz şekilde yaşayın ve kalbinizin sizi yönlendirdiği yere gidin.

- Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir. Bu, alkışı olmayan tiyatronun perdesi kapanmadan; gülün, şarkı söyleyin, dans edin, aşık olun. Hayatınızın her anını değerlendirin.

- Beni anladıkları için, seni anlamadıkları için alkışlıyorlar. (Albert Einstein'a söylediği söz.)

- Hayatın bize çizdiği yol, özgürlük ve güzelliklerle dolu olabilir ama biz bu yolu yitirdik. Hırs insanların ruhunu zehirledi, dünyayı bir nefret çemberine aldı. Hepimizi kaz adımlarıyla sefaletin ve savaşların içine sürükledi. Hızımızı arttırdık ama bunun tutsağı olduk. Bolluk getiren makineleşme bizi yoksul kıldı. Edindiğimiz bilgiler bizi çıkarcı yaptı, zekamızı da katı ve acımasız. Çok düşünüyoruz ama az hissediyoruz. Makineleşmeden çok insanlığa, zekadan çok iyilik ve anlayışa gereksinmemiz var. İnsancıl değerlerimizi koruyamazsak hayat korkunç olur, hep yitiririz. Siz insanlar güçlüsünüz. Makineleri yapacak güç sizdedir. Bu hayatı olağanüstü bir mutluluk serüvenine çevirecek olan yine sizlersiniz. Öyleyse insanlık ve demokrasi adına bu gücü kullanalım ve milliyetçilik hastalığına karşı birleştirelim.
Din, dil, ulus ayrımcılığı olmayan yeni bir dünya yaratalım.*** "Melek Terapisi" harika bişi! Yakında söz verdiğim üzere detayları paylaşacağım. Görüşürüz! :)

Hiç yorum yok: