12 Kasım 2011 Cumartesi

Semi Vejetaryen Olmak Nasıl Bir Duygu?
Yaklaşık 10 yıldır kırmızı et tüketmiyorum. Tabii bu durum bir sabah kalktığımda "Anneee ben Semi Vejeteryan olmuşum yeaaa napıcam?!" diyerek başlamadı bunun için ciddi sebeplerim ve bir kaç kötü anım var(detaya girmek istemiyorum şimdi) çünkü bahsetmem gereken daha önemli bilgiler var; Vejeteryan/Semi Vejeteryan olmak nedir? Nasıl bir duygudur? Sağlık açısından yararları/zararları nelerdir? Zira çevremdeki et yemez sayısı her geçen gün artmakta üstelik yaş ortalaması da çok düşük...
Semi Vejeteryan yani büyük baş hayvan eti ve kırmızı et tüket(e)meyen, nadir olarak beyaz et tüketen kişilere verilen isimdir. Uzmanlara göre sağlıklı olup olmadığı tartışılmakla birlikte; Coğrafik, kültürel, psikolojik, felsefi ve sosyolojik olarak bazı kişiler hayatlarının belirli dönemlerinde vejeteryanlığa geçiş yapabiliyor. Bunda beslenme şeklinin kişiden kişiye farklılık göstermesi de bir etken.

Peki Vejeteryan beslenmenin çeşitleri neler?

Balık yiyebilen vejeteryanler(Pesketeryan): Kırmızı et ve kümes hayvanları eti yemez. Ama süt ve süt ürünleri, yumurta, balık yiyebilir.

Kırmızı et yemeyen vejeteryan(Semi Vejeteryan): Heh işte ben ve benim gibiler! :) Sadece hayvansal gıda olarak kırmızı et yemez ama süt ve süt ürünleri, yumurta, kümes hayvanları ve balık yiyebilir.

Yumurta ve süt tüketen vejeteryan(Lakto Ova Vejeteryan): Hayvan eti yemez ama süt ve süt ürünleri ile yumurta yiyebilir.

Yumurta yemeyen ama süt tüketen vejeteryan(Lakto Vejeteryan): Hayvan eti ve yumurta yemez ama süt ve süt ürünleri yiyebilir.

Süt tüketmeyen ama yumurta yiyen vejeteryan(Ovo Vejeteryan): Hayvan eti, süt ve süt ürünleri yemez. Yumurta yiyebilir.

Sadece sebze ve meyve yiyen vejeteryan(Vegan): Hayvan eti ve hayvan ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünleri yemez. Hayvan ürünleri üretilen giysi/eşya kullanmaz.

Uzmanlara göre, en son grupta yer alan vejeteryanlar yani Veganlar ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.
İnanın bazen çok zorlanıyorum öyle ki ailemle ve arkadaşlarımla yemek yemek bazen işkenceye dönüşebiliyor. "Yaaa kızım gel bi iskenderciye girelim hadi gözünü seveyim, et yenmez mi yeaaa sen nasıl yaşıyorsun"?? gibi duyumlara maruz kalabiliyorsunuz :) Hele ki anneciim evde ben, menüde et yemeği varken birden fazla çeşit yemek yapmak zorunda kalınca :(
Bizler için,
Süt yerine soya sütü, pirinç sütü, badem sütü
Peynir yerine soya peyniri gibi çeşitli besin yelpazeleri de mevcuttur unutmadan hatırlatalım.

Et yerine soya kıyması ki bununla yapılan mantıyı severek yiyorum, ölmem heralde dii mi? :)

 Gelelim sağlık sorunlarına,

Çok yaygın olmamakla birlikte depresyon, saçlarda dökülme, tırnaklarda dayanıksızlık, yaralar, kemiklerde osteoperoz, kansızlık(Anemi), ciltte kuruluk, sinir sistemi bozuklukları meydana gelebiliyor(muş).
Olumlu yanları da var; Kalp-damar hastalıkları ve kansere yakalanma riskinin et yiyen normal kişilere oranla daha az olduğu gözlemlenmiş. Çünkü vejeteryanler E vitamini ve antioksidant yoğunluğu fazla olan gıdaları öncelikle tüketirler. Ayrıca obezite bu kişilerde yaygın değildir.
Yine de siz siz olun sağlık kontrollerinizi hiç bir durumda ihmal etmeyin hele ki de vejeteryan bir bireyseniz...


Ben hep diyorum vejeteryan olmak anlatılmaz yaşanır bir duygu. Şöyle ki masada et yiyenler varken sizin yediğiniz ota, sebzeye tuhaf tuhaf bakıp bu nedir ya şimdi? diye sizi yargılayıp doktor kesilenler hatta et yemeniz için canla başla mücadele içine girenler arasında sakin kalmak ve de her kurban bayramında peşmürge bir halde kendini etten uzak diyarlara atmaktır vejeteryan olmak :)


12 yorum:

Gizem Kolçak dedi ki...

Ahhaaha son paragraf yaşadıklarımın harika bir özeti gibi :)

gizemkolcak.blogspot.com

gözde bulut dedi ki...

Semi vejeteryanım, ve 12 yasımdan beri kırmızı et tüketmiyorum cok kücük yasta basladıgı ve kontrol dısı oldugu icin kansızlık asırı miktarda yumurta yemiyorum ve her gecen gün tüketebildigim et cesidi azalıyor toplumsal bir yaklasımla baslamadı dedigim gibi ama olabildigince geciktirilmesi gereken bir durum beden icin saglikli degil.

Senden Benden Bizden dedi ki...

Benim halimden anlıyorsun o zaman Gizem Kolçak :)

Senden Benden Bizden dedi ki...

Ben sadece kırmızı et yiyemiyorum ama yavaş yavaş sucuk yemeye başladım çünkü gözümü baya korkuttular. Haklısın Gözde Bulut :)

Bilge dedi ki...

Ben de sadece kırmızı et yemiyorum. Kokusu bile rahatsız ediyor. Kurban bayramında et ve kan kokusuna dayanamayıp kusuyorum

Gülşah Yılmaz dedi ki...

Aynen! Ben de öyleyim Bilge :)

Adsız dedi ki...

Bende oyleyim ama istisna olarak bir adet lahmacuna bir tane limon sıkarak yiyebiliyorum ancak oda kesinlikle dana eti olacak adeta tüm limonu bitiriyorum küçük bir lahmacuna

Gülşah Yılmaz dedi ki...

İyi ki Vegan değiliz, buna da şükür! :)

gezin-eğlenin dedi ki...

Ben lakto vejetaryanim :) insanlar anlamasa da böyle olmaktan çok mutluyum :)

Gülşah Yılmaz dedi ki...

Kendini mutlu hissediyorsan bence sorun yok! :)

Adsız dedi ki...

Ben ne garibim aq kırmızı et yemiyom ama burgerden lahmacuna lahmacundan sucuğa sucuktan sosise herseyi yiyom ama kırmızı etten nefret ediyorum ben nAsıl semi vejeteryanim aq

Gülşah Yılmaz dedi ki...

O da değişik bir durum :)